Wyciskarka wolnoobrotowa cieszy się powodzeniem. Nie dzieje się tak jednak bez przyczyny. Wyciskarka pracuje znacznie ciszej niż sokowirówki. Pozwala również na przygotowanie większej ilości soku.
Jednak dokładny jej wybór zależy od naszych preferencji oraz jeszcze kilku innych czynników, między innymi mocy czy rodzaju urządzenia.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wyciskarek wolnoobrotowych, to czytajcie dalej.

Jaka jest różnica między wyciskarką wolnoobrotową, a sokowirówką?
Wyciskarka wolnoobrotowa, jak zapewne nieraz jeszcze wspomnimy, używa niskiej szybkości do pozyskania soku. Sok pozyskiwany jest poprzez miażdżenie owoców, a nie ich rozdrabnianie.
Sokowirówka natomiast rozdrabnia składniki na sok przy użyciu ostrzy, a następnie uzyskaną w ten sposób owocową bądź warzywną papkę przyciska do sitka, czego skutkiem jest wypływanie soku.
Jednoznaczne więc jest, aby nie mylić sokowirówek z wyciskarkami wolnoobrotowymi.
Warto również pamiętać, że wyciskarki to urządzenia wolnoobrotowe, a sokowirówki – wysokoobrotowe.
Jaki sok uzyskamy dzięki wyciskarce wolnoobrotowej?
Wyciskarka wolnoobrotowa używa, jak sama nazwa wskazuje, niskich obrotów do wytworzenia soku. Liczba obrotów wynosi zazwyczaj od 40 do 120 obrotów na minutę.
Sok uzyskany dzięki niej zawiera więcej substancji odżywczych, witamin czy błonnika niż sok pozyskany przy użyciu sokowirówki. Jest on także znacznie bardziej gęsty, zawiera więcej miąższu oraz nie ulega napowietrzaniu. Skutkuje to minimalną ilością piany na jego powierzchni oraz dłuższym czasem jego przechowywania.

Jakie są rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych?
Wbrew pozorom wśród wyciskarek wolnoobrotowych również istnieje dość spory wybór. Zawdzięczamy to różnym rodzajom wyciskarek.
Do wyboru mamy następujące rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych:
- wyciskarki pionowe jednoślimakowe,
- wyciskarki poziome jednoślimakowe,
- wyciskarki poziome dwuślimakowe.
Wyciskarki pionowe jednoślimakowe posiadają wałek ustawiony w pozycji pionowej. Dzięki temu owoce i warzywa nie muszą samoczynnie spadają na wałek, a my nie musimy używać własnej siły, aby je do niego docisnąć. Wyciskarka pionowa zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich dostępnych jej rodzajów. Jest ona także najłatwiejsza do mycia.
Wyciskarki poziomowe jednoślimakowe adekwatnie do nazwy, wałek jest w pozycji poziomej. Składniki na sok muszą być drobno pokrojone. Należy również użyć specjalnego popychacza do wyciskarki, aby owoce i warzywa dotarły do wałka.
Wyciskarka pozioma dwuślimakowa jest wyciskarką, dzięki której uzyskamy największą ilość soku. Tego rodzaju wyciskarka zaopatrzona jest w dwa wałki ślimakowe ułożone równolegle do siebie w taki sposób, aby się zazębiały w trakcie pracy. Wyciskarka pozioma dwuślimakowa nadaje się do uzyskiwania soku zarówno z ziół i warzyw liściastych, jak i warzyw twardych. Czasem konieczne może okazać się użycie popychacza.
Na co zwrócić uwagę wybierając wyciskarkę wolnoobrotową?
Przy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze następujące parametry:
- moc – większa moc urządzenia umożliwia szybsze uzyskiwanie soku oraz wykorzystywanie do jego produkcji również twardych owoców i warzyw,
- rodzaj wyciskarki – do wyboru mamy wyciskarki pionowe oraz poziome,
- wielkość otworu na owoce i warzywa – do niektórych wyciskarek możemy wrzucać nawet całe warzywa i owoce, a do innych jesteśmy zmuszeni je kroić na kawałki,
- wałki – możemy wybierać między wyciskarkami jednoślimakowymi i dwuślimakowymi,
- wymiary – istotne kryterium jeśli posiadamy małą kuchnię lub niewielką ilość wolnego miejsca na blacie, do najmniejszych urządzeń tego typu należą wyciskarki wolnoobrotowe pionowe,
- odpływ soku – sok może spływać do wybranej przez nas miski lub dzbanka albo mieć wbudowany zbiornik na wyciskany sok, do którego będzie on tłoczony automatycznie,
- funkcje dodatkowe – należy do niech między innymi tryb aut oczyszczenia pozwalający na wstępne umycie wyciskarki poprzez wlanie do niej wody i uruchomienia wyciskarki.
Wyciskarki wolnoobrotowe, których moc nie przekracza 100 W zdadzą egzamin wyłącznie przy robieniu soków z miękkich owoców, ale nie przetworzą marchwi, gruszek czy twardszych jabłek.
Ponadto, niektóre modele wyciskarek zaopatrzone są w regulację mocy oraz prędkości obrotów. Dzięki czemu możemy dostosować moc urządzenia do przetwarzanych owoców i warzyw. Maksymalna moc spotykana w wyciskarkach wolnoobrotowych wynosi nawet 800 W.
Z kolei w funkcjach dodatkowych możemy spotkać także możliwość zmiany kierunku obrotów co jest pomocne w przypadku zablokowania się owocu bądź warzywa wewnątrz urządzenia.

Jakie są wady i zalety wyciskarek wolnoobrotowych?
Wielką zaletą jest to, że wyciskarka doskonale poradzi sobie z uzyskaniem soku z warzyw liściastych oraz twardymi warzywami, na przykład marchwią. Ponadto, wyciskarka pozwala na zachowanie większej ilości witamin w soku. Dzieje się to przez większą ilość miąższu w napoju. Sok pozyskany przy użyciu wyciskarki nie musi być wypijany w ten sam dzień. Zachowuje on dłużej swój smak i aromat niż sok z sokowirówki.
Ze względu na prostą budowę urządzenia, wyciskarka jest łatwa w czyszczeniu, a wolne obroty silnika sprawiają, że praca odbywa się bardzo cicho. Jednak nigdy nie jest idealnie. Wolniejsze obroty silnika to dłuższy czas pracy wyciskarki i pozyskiwania soku.
Opinie
Wyciskarki wolnoobrotowe to dobre rozwiązanie dla osób pragnących prowadzić zdrowy tryb życia oraz lubujących się w gęstych sokach przypominających konsystencją koktajle. Wiele osób, głównie wielbicieli wyciskarek, podkreśla fakt, że sok uzyskany przy pomocy wyciskarki posiada więcej błonnika w porównaniu z sokiem z sokowirówki.
Producenci i ceny wyciskarek wolnoobrotowych
Wyciskarki wolnoobrotowe produkują między innymi firmy takie jak Akira, Beko, Eldom, Kuvings, MPM, Philips, Sana, Sencor, Silvercrest, Star Light, Tefal oraz Zelmer. Ceny wahają się od około 150 złotych do około 5000 złotych. Ceny zależne są od rodzaju wyciskarki wolnoobrotowej, materiału z jakiego została wykonana czy funkcji dodatkowych.
Zerknijcie na test wyciskarek wolnoobrotowych:
Co sądzicie o wyciskarkach wolnoobrotowych? Wolicie wyciskarki czy sokowirówki?
Dajcie znać w komentarzach.