Sokowirówka do warzyw i owoców

Sokowirówka do warzyw i owoców

Sokowirówka to nie tylko urządzenie dla osób chcących zdrowiej się odżywiać. To również sposób, aby wiedzieć co znajduje się w tym co spożywamy oraz możliwość używania wyłącznie tych składników do wytwarzania soków, które lubimy.

W przeciwieństwie do gotowych soków dostępnych w marketach, możemy eksperymentować z kombinacjami smakowymi i nie jesteśmy skazani na spotykaną wszędzie klasykę: sok pomarańczowy lub jabłkowy.

Jeśli zastanawiacie się jaką sokowirówkę wybrać i na co zwrócić uwagę kupując ją to czytajcie dalej!

Sokowirówka wysokoobrotowa, a wyciskarka wolnoobrotowa – czym się różnią? Dlaczego nie należy ich ze sobą mylić?

Sokowirówka czy wyciskarka – czym się różnią?

Sokowirówka rozdrabnia przy pomocy ostrzy owoce i warzywa na masę przypominającą owocowy mus. Szybkie obroty sprawiają, że mus dociskany jest do sita co powoduje wypływanie soku. Odsączony mus jest wyrzucany do jednego zbiornika, a sok spływa do drugiego z nich.

Wyciskarki natomiast działają na wolnych obrotach. W ten sposób warzywa i owoce są miażdżone, ale nie rozdrabniane. Sama wyciskarka nie posiada nawet ostrzy, a jedynie specjalny wałek odpowiedzialny za miażdżenie składników na sok.

Warto zaznaczyć, że często mylone są pojęcia sokowirówki i wyciskarki.
Pamiętajcie, że sokowirówka to sprzęt szybkoobrotowy, a wyciskarka z kolei, wolnoobrotowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając sokowirówkę?

Wybierając sokowirówkę należy zwrócić uwagę na:

  • moc– do warzyw najlepiej sprawdzi się silnik o mocy 700W, do owoców wystarczy zaledwie 400W,
  • materiał– do wyboru mamy sokowirówki plastikowe, ze stali nierdzewnej czy z tritanu,
  • sitko– najlepsze i najbardziej efektywne są sitka wykonane ze stali nierdzewnej,
  • ostrza– to część znajdująca się na dnie sitka, najpopularniejsze i najczęściej spotykane są tak zwane ostrza centryczne,
  • pojemniki na sok i odpady– w zależności od wielkości sokowirówki pojemniki mogą mieć pojemność od 500 ml do 3,5 l,
  • otwór– od wielkości otworu zależy to czy będziemy mogli robić sok z całych owoców, czy z pokrojonych na kawałki,
  • hałas– im większa moc sokowirówki, tym większy hałas będzie ona generować,
  • sposób czyszczenia– niektóre modele sokowirówek można myć w zmywarce, a inne mają funkcję umożliwiającą wstępne oczyszczenie,
  • możliwość regulowania prędkości obrotów– do owoców zalecane jest używanie mniejszej szybkości obrotów, zaś do warzyw większej.

Istotną kwestią, którą powinna posiadać dobrej klasy sokowirówka jest zabezpieczenie przed przegrzaniem. W sytuacji, gdy silnik sokowirówki nagrzeje się do temperatury graniczącej z bezpieczną dla urządzenia, jak i użytkownika, sprzęt wyłączy się automatycznie.

Czy sokowirówka służy wyłącznie do robienia soków? Zobacz jakie jeszcze urządzenia z sokowirówką można spotkać.

Jakie funkcje dodatkowe może mieć sokowirówka?

Sokowirówki to aktualnie również urządzenia wielofunkcyjne. Oprócz standardowych sokowirówek możemy spotkać takie połączenia urządzeń jak:

  • sokowirówka z blenderem,
  • sokowirówka jako element robota kuchennego,
  • sokowirówka z wyciskarką,
  • sokowirówka z malakserem,
  • sokowirówka z wyciskarką do cytrusów,
  • sokowirówka z mikserem do koktajli zwanym inaczej smoothie maker.

Ponadto, dobrym dodatkiem do sokowirówek jest pojemnik na spływający sok, a nie tylko zbiornik na odpady, Warto też zainteresować się, czy wybrany przez nas model sokowirówki posiada regulację konsystencji soku. Funkcja ta może okazać się przydatna w przypadku różnych preferencji gęstości soku u domowników.

Sokowirówka duża a mała

Sokowirówka duża to urządzenie przeznaczone z myślą o rodzinach, gdzie ilość soku dla domowników musi być zdecydowanie większa. Najobszerniejsze modele dostępne na rynku pozwalają na przygotowanie ponad 3 litrów soku w trakcie jednorazowego użycia urządzenia.

Sokowirówka mała będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które często przygotowują soki, ale w małych ilościach. Sokowirówka tego typu pozwala najczęściej na przygotowanie około 500 mililitrów soku w trakcie jednorazowego używania urządzenia. Sokowirówkę małą czyści się znacznie łatwiej i szybciej w porównaniu do sokowirówki dużej.

Sprawdź ceny sokowirówek oraz opinie użytkowników.

Wady i zalety sokowirówki

Sokowirówki pracują dość głośno, a czyszczenie niektórych modeli może przyprawić o ból głowy. Sam sok jest jednak bardziej klarowny, niż w przypadku wyciskarek. Jednak nie sprawdzi się ona do robienia soków z warzyw liściastych oraz drobnych owoców, na przykład jagód.

Sokowirówka najlepiej sprawdza się do robienia soków z twardych warzyw i owoców, takich jak buraki, marchew czy jabłka. Ze względu na pracę urządzenia na szybkich obrotach przygotowanie soku nie zajmuje wiele czasu. Proces ten przyspiesza także brak konieczności krojenia owoców w przypadku dużego otworu w sokowirówce.

Opinie

Sokowirówki są zazwyczaj tańsze od wyciskarek, a sok pozyskany przy ich pomocy bardziej klarowny i pozbawiony większości miąższu. Dla wielu osób czysty sok bez pozostałości owoców to duża zaleta, która była głównym czynnikiem decydującym o zakupie sokowirówki.

Producenci i ceny

Sokowirówki produkują firmy Zelmer, Philips, Silvercrest, Heinner, Siemens, MPM, Bosch, Eldom, Russell HobbsczyBraun. Ceny wahają się od około 70 złotych do około 12 000 złotych. Ceny te zależą od materiałów użytych do stworzenia sokowirówki.

Co sądzicie o sokowirówkach? Czy mieliście okazję ich używać?

Dajcie znać w komentarzach.