Kukurydza - właściwości i zastosowanie

Kukurydza - właściwości i zastosowanie

Chociaż na naszym stole królują ziemniaki to warto czasem pokusić się na spróbowanie czegoś nowego. Zamiennikiem dla ziemniaków może być kukurydza, której gotowane kolby cieszą się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych.

W smaku delikatnie słodka i soczysta może godnie zastąpić ziemniaki. Szczególnie, gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę jej wartości odżywcze i znajdujące się w niej witaminy oraz kwasy tłuszczowe. Chociaż jest to niepozorna roślina to może ona naprawdę wzbogacić i urozmaicić nasz jadłospis.

Jakie są właściwości oraz zastosowania kukurydzy? Jak ją ugotować, aby była smaczna?

Odpowiedzi na te i więcej pytań dotyczących kukurydzy znajdziecie w dalszej części tekstu, więc czytajcie dalej.

Czym jest kukurydza?

Kukurydza należy do zbóż.Jest ona jednym z pierwszych powszechnie uprawianych i popularnych roślin przez człowieka. Zawdzięcza to ona swojej uniwersalności w zastosowaniu. Najcenniejsze w kukurydzy są jej kolby, które zawierają liczne ziarna. Kukurydza, jak każde zboże jest rośliną jednoroczną. Może ona osiągnąć wysokość od 50 cm do 250 cm. Jest to roślina wrażliwa na przymrozki, która najlepiej rozwija się w temperaturze przekraczającej 10 stopni Celsjusza.

Skąd pochodzi kukurydza?

Kukurydza swe korzenie ma na ziemiach Ameryki Środkowej i Południowej. Stanowiła ona podstawę żywienia Azteków, Majów oraz Inków. Na tereny Europy kukurydza dotarła w XVI wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba. Na ziemiach polskich kukurydza pojawiła się dopiero w XVIII wieku.

Jakie kraje uprawiają kukurydzę na dużą skalę?

Kukurydza uprawiana jest na całym świecie. Do największych jej producentów zaliczamy państwa takie jak Brazylia, Chiny, Francja, Meksyk, Stany Zjednoczone, Ukraina czy Węgry.

Kukurydza chętnie uprawiana jest również na terenach Polski. Najpopularniejsza jest ona na Kujawach i w Wielkopolsce.

Odmiany kukurydzy

Chociaż kukurydza kojarzy nam się głównie z żółtymi kolbami to nie jest to jej jedyna barwa. To jaki kolor będzie miała kolba zależy od odmiany kukurydzy. Odmian tych są dosłownie tysiące, a oprócz najpopularniejszego jej rodzaju, czyli kukurydzy żółtej spotkać możemy się także z kukurydzą, której kolby są białe, czerwone, niebieskie, a nawet wielobarwne.

Najłatwiej zetknąć się z rodzajami kukurydzy takimi jak wspomniana już wcześniej kukurydza cukrowa, która przeznaczona jest do spożywania w formie gotowanej lub konserwowej, kukurydza pastewna wykorzystywana do produkcji pasz czy kukurydza zbożowa przeznaczona na mąki i kasze. Jest to podział kukurydzy stosowany ze względu na jej zastosowanie.

Właściwości kukurydzy

Kukurydza bogata jest w witaminy oraz składniki mineralne pośród, których znaleźć możemy:

  • witaminę A,
  • witaminę B1,
  • witaminę B2,
  • witaminę B3,
  • witaminę B5,
  • witaminę B6,
  • witaminę B9,
  • witaminę B12,
  • witaminę C,
  • witaminę D,
  • witaminę E,
  • witaminę K,
  • cynk,
  • fluor,
  • fosfor,
  • magnez,
  • mangan,
  • miedź,
  • potas,
  • selen,
  • sód,
  • wapń,
  • żelazo.

Oprócz tego, kukurydza zawiera również białko oraz błonnik oraz węglowodany. Jako, że kukurydza wykazuje działanie moczopędne to jej spożywanie jest korzystne w przypadku problemów z pęcherzem czy drogami moczowymi.

Znacząca ilość potasu sprawia, że kukurydza wspomaga regulowanie ciśnienia tętniczego, co jest szczególnie ważne, jeśli cierpimy z powodu chorób układu krążenia czy nadciśnienia tętniczego.

Niektóre witaminy znajdujące się w kukurydzy, jak witamina A, C czy E to naturalne przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się. Ważny w kukurydzy jest także jej barwnik, czyli zeaksantyna. Substancja ta zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych. Szczególnie, gdy mowa o nowotworze prostaty, piersi czy jelita grubego.

Zastosowanie kukurydzy w kulinariach

Najczęściej kukurydzę w kuchni spotkać można pod postacią gotowanej bądź grillowanej kolby, a także w zalewie jako kukurydzę konserwową. Ta ostatnia stanowi częsty dodatek do surówek i sałatek. Można z niej przygotować również smaczną zupę – krem.

Oprócz tego kukurydza stosowana jest także do wyrobu produktów, takich jak ciasta czy chleby. To właśnie z kukurydzy uzyskuje się syrop glukozowo – fruktozowy, który nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Z powodu procesów jakim zostaje poddana kukurydza, syrop ten ma z nią już niewiele wspólnego, a naszemu organizmowi dostarcza on jedynie pustych kalorii.

Zastosowanie kukurydzy poza kuchnią

Oprócz kulinariów, kukurydza znalazła zastosowanie również w przemyśle paszowym, papierniczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. Kukurydza stosowana jest także w przemyśle energetycznym. Często wykorzystuje się ją do produkcji biopaliw.

Jednak najpopularniej stosowana jest do wyrobu kiszonek dla zwierząt hodowlanych. Dowiecie się tam również, jakie odmiany kukurydzy są do tego celu najlepsze.

Jak gotować kukurydzę?

Kukurydza gotowana to według wielu osób najsmaczniejszy sposób na jej przyrządzenie. Jednak nie jest to takie samo gotowanie jak w przypadku ziemniaków. Najsmaczniejsza gotowana kolba kukurydzy wyjdzie nam wtedy, gdy ugotujemy ją z dodatkiem łyżki cukru lub krowiego mleka, a przed tym włożymy ją na około godzinę do lodowatej wody.

Jeśli zdecydowaliśmy się na przyrządzenie kukurydzy z użyciem mleka to musimy zachować proporcje 1:1, czyli 1 szklanka wody i 1 szklanka mleka. Kukurydzę gotujemy maksymalnie 15 minut.

Czy kukurydza zawiera gluten?

Kukurydza nie zawiera glutenu. Nie oznacza to jednak, że każdy produkt wytworzony z kukurydzy mogą spożywać osoby chorujące na celiakię. Niektóre produkty powstałe z kukurydzy mogą zawierać dodatek innych zbóż, które owy gluten już zawierają.

Z tego powodu najbezpieczniej jest spożywać produkty oznaczone jako bezglutenowe i zachować ostrożność nawet wobec żywności kukurydzianej.

Produkty z wykorzystaniem kukurydzy

Kukurydza jest bardzo uniwersalnym zbożem. Na rynku dostępne jest wiele produktów, które ją zawierają. Natknąć się można na wytworzone z użyciem kukurydzy produkty takie jak:

  • olej kukurydziany,
  • mąka kukurydziana,
  • skrobia kukurydziana,
  • syrop kukurydziany,
  • kasza z kukurydzy,
  • płatki kukurydziane.

Oprócz powyższych kukurydzę możemy spotkać również w gotowych mieszankach warzyw, zarówno w mrożonkach, jak i w słoikach.

Czy kukurydza konserwowa w puszce jest dla nas zdrowa?

Kukurydza w puszce nie należy do najzdrowszego dla nas wyboru. Podobnie z resztą jak spotykany w takim opakowaniu groszek czy fasolka. Wszystko przez to, że wnętrze puszek dość często pokrywane jest bisfenolem A, który oddziaływuje na nasz układ hormonalny.

Oprócz tego bisfenol A, zwany inaczej BPA podejrzewany jest także o przyczynianie się do otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeń pracy tarczycy, chorób układu krążenia czy problemów z płodnością.

Jeśli mamy ochotę na kukurydzę, lepiej sięgnijmy po tę, która jest w szklanym słoiku.

Producenci i ceny

Wśród firm oferujących produkty z kukurydzy lub jej ziarna znajdziemy marki takie jakAgnex, Badapak, Bakalland, Bio Europa, Bio Planet, Horeca, Look Food, Naturalnie Zdrowe, Rolnik, czyTargroch. Dokładna wysokość ceny różnić się będzie w zależności od rodzaju produktu oraz ilości owego produktu w opakowaniu. Jeśli zaś chodzi o kukurydzę samą w sobie, to cena pojedynczej kolby wynosi około 5 złotych.

Gotowana kukurydza czy popcorn? Co wolicie?

Dajcie znać w komentarzach.