Kuchnia czarnogórska to różnorodność. Chociaż opiera się ona na mięsie, a jej głównym zadaniem jest zaspokajanie głodu to nie brak w niej potraw, które oprócz tego rozpieszczą nasze podniebienie.
Czytajcie dalej i poznajcie charakterystyczne cechy kuchni czarnogórskiej oraz jej znakomite potrawy.
Charakterystyka kuchni czarnogórskiej
Kuchnia bałkańska, do której przynależy tradycyjna kuchnia czarnogórska jest dość jednolita przez co możemy zauważyć wiele podobieństw między tradycyjnymi potrawami państw bałkańskich. Jednak mimo podobieństw, są zauważalne również pewne różnice wynikające z indywidualnej historii kraju.
Czarnogóra przez wieki ulegała wpływom wielu różnorodnych kultur co znalazło przełożenie w kulinariach. Tereny dzisiejszej Czarnogóry były bowiem zamieszkiwane przez Rzymian, Greków, Turków, Francuzów, a nawet Słowian. Wspomniani mieszkańcy także mają swój udział w ukształtowaniu się zwyczajów zarówno kulturalnych, jak i kulinarnych Czarnogóry.
W czarnogórskiej kuchni pełno jest potraw prostych w wykonaniu, które skutecznie zaspokoją głód. Bez problemu napotkamy dania bazujące na mąkach, kaszy oraz mięsie. Dużą popularnością cieszą się mięsa grillowane.
Ze względu na przynależność kuchni czarnogórskiej do grupy bałkańskich tradycji kulinarnych w restauracjach w Czarnogórze znaleźć możemy dania charakterystyczne nie tylko dla tego kraju, ale również dla Serbii, Bułgarii czy Chorwacji. Z kolei w innych krajach bałkańskich możemy natknąć się na tradycyjne dania czarnogórskie.
Dania kuchni czarnogórskiej opierają się w dużej mierze na mięsach.Tradycyjne potrawy mięsne Czarnogóry
Kuchnia czarnogórska opiera się głównie na baraninie. Jednak spotkamy tam również mięso wołowe czy wieprzowe. Najczęściej są one ze sobą mieszane w potrawach. O danie wyłącznie z mięsem wołowym bądź wieprzowym jest już nieco trudniej.
Do najpopularniejszych potraw kuchni czarnogórskiej należą:
- Cevapcici– najprościej rzecz ujmując są to kotlety mielone zrobione z mieszanki mięsa wieprzowego i wołowego. Jednak potrawa ta nie ma kształtu kulek jak w Polsce, a podłużnych paluszków. Danie to przyrządza się na grillu i serwuje w towarzystwie sosów oraz chlebów pita. Cevapcici są odpowiednikiem obecnego w kuchni albańskiej dania o nazwe qofte.
- Pljeskavica– jest potrawą wykonywaną również z mieszaniny mięsa wieprzowego i wołowego. Jednak w tym przypadku kotleciki formowane są jak do burgera. Podobnie jak przy cevapcici, kotlety te są grillowane. Pljeskavica jest daniem pikantnym i w wersji tradycyjnej podaje się je z serem owczym oraz chlebem pita. W wersji bardziej nowoczesnej pljeskavicy towarzyszą frytki.
- Popeci na podgoricki nacin– jest mięsną roladą, gdzie rolę nadzienia pełni szynka oraz ser.
- Raznijci– to odpowiednik szaszłyków. Nie są one jednak grillowane, a przygotowywane na rożnie.
- Dzigerica– jest to kolejna mięsna potrawa z grilla. Jednak możemy spotkać się z tym, że piecze się ją nawet w gorącym popiele. Dzigerica to grillowana wątróbka zmieszana z mięsem jagnięcym.
- Punjene paprike– jest to potrawa zbliżona to polskich gołąbków. Nadzienie jest mieszaniną mięsa mielonego oraz ryżu. Jednak zamiast kapusty używa się papryki. Potrawę tę serwuje się z sosem pomidorowym.
- Njeguski prsut– jest nie tyle potrawą co przysmakiem. Prsut to suszona, a następnie odpowiednio uwędzona wieprzowa szynka. Cały proces wytwarzania tego rarytasu podobnego do włoskiej szynki parmeńskiej trwa bardzo długo. Samo suszenie mięsa zajmuje bowiem nawet do 8 miesięcy.
Jakie warzywa są obecne w tradycyjnej kuchni czarnogórskiej?
Jednak w Czarnogórze nie tylko miłośnicy mięs będą zadowoleni. Ważnym elementem czarnogórskiej kuchni są również warzywa. Do najczęściej wykorzystywanych roślin należą papryka, pomidory, cebula, cykoria, oliwki oraz szparagi.
Do tradycyjnych potraw bazujących na warzywach należą dania takie jak:
- Prebranac– składa się z fasoli, papryki oraz cebuli. Danie to zapiekane jest w glinianym naczyniu i w nim podawane.
- Sałatka sopska (szopska, shopska, bałkańska)– jest to sałatka typowa zarówno dla kuchni czarnogórskiej, jak i kuchni bułgarskiej. Składa się ona głównie ze świeżych ogórków, pomidorów, czosnku oraz sera.
- Kacamak– jest potrawą bardzo sycącą. Przygotowuje się ją przy użyciu mąki kukurydzianej. Gotowe danie, które przypomina owsiankę podaje się z ziemniakami, serem lub kajmakiem.
Osoby będące na diecie wegetariańskiej bez większego trudu znajdą odpowiadające im danie, chociaż wybór jest mniejszy niż w przypadku potraw mięsnych. Utrudnione zadanie mają jednak weganie, ponieważ w niemal każdej potrawie stosowane są produkty pochodzenia zwierzęcego, jak choćby ser owczy.
Ryby i owoce morza
Ze względu na bezpośredni dostęp do morza, w Czarnogórze chętnie przyrządza się potrawy zawierające ryby oraz owoce morza.
Do popularnych słonowodnych ryb i owoców morza należą okoń morski, dorsz, kalmary czy ośmiornice, które podaje się zazwyczaj grillowane z dodatkiem sosu będącego mieszanką czosnku oraz soku cytrynowego.
Z kolei wśród ryb słodkowodnych największym powodzeniem cieszą się karp oraz okoń. Będąc na wakacjach w Czarnogórze grzechem by było nie zjeść tych wszystkich pyszności.
Jakie czarnogórskie desery warto spróbować?
Do zdecydowanie najpopularniejszych deserów należy baklava. Baklava jest wypiekiem przygotowywanym z ciasta filo przekładanego miodem bądź syropem cukrowym z dodatkiem dowolnych orzechów. Baklave spotkać możemy również w Turcji czy Bułgarii.
Drugim co do popularności deserem kuchni czarnogórskiej jest palacinka, czyli naleśnik na słodko. Najczęściej podawany jest on z miodem oraz dżemem.
W Czarnogórze możemy natknąć się również na ciasto z kasztanów (keten torta), waniliowy wypiek o kremowej konsystencji zwany krempita oraz smażone, a następnie marynowane w syropie ciasto (tulumba).
W kuchni czarnogórskiej często korzysta się z kajmaku. Jednak nie ma on nic wspólnego ze słodką masą spotykaną w Polsce. Mianem kajmaku określa się rodzaj sera o konsystencji masła. Ser ten występuje w wersji słonej, jak i słodkiej, a jego ilość zastosowań jest bardzo duża.
W kuchni czarnogórskiej znajdziemy wiele smacznych alkoholi. Warto zwrócić uwagę na lokalne wina oraz popularną rakiję.Tradycyjne alkohole kuchni czarnogórskiej
Czarnogóra to skarbnica dobrej jakości lokalnych trunków z procentami. Spotkać możemy się z takimi tradycyjnymi oraz popularnymi alkoholami jak:
- Vranac– wytrawne czerwone wino,
- Krstac– wytrawne białe wino,
- Niksicko pivo– jest to 5% piwo wytworzone z jęczmienia, chmielu i górskiej wody,
- Rakija– produkowana jest z wielu owoców, możemy natknąć się na rakije ze śliwek, moreli, fig czy jabłek, ma ona wiele odmian, a konkretna nazwa zależna jest od produktu z jakiego została wytworzona,
- Loza– odpowiednik wódki wytworzony z winogron,
- Slivovica– wódka ze śliwek,
- Kajsovica– wódka z moreli,
- Visnijvica– wódka z wiśni,
- Medenica– wódka z dodatkiem miodu,
- Orahowica– wódka z orzechów, zazwyczaj włoskich,
- Kruna– wódka powstająca w specjalnych kadziach, które opalane są drewnem z winorośli.
Jak jeść potrawy w Czarnogórze?
Posiłek dla mieszkańców Czarnogóry jest okazją do wspólnego spędzenia czasu. Potrawy jedzone są powoli, a przy tym toczą się rozmowy. Rzadko kiedy posiłek spożywany jest w samotności. Zazwyczaj je się w towarzystwie rodziny bądź przyjaciół.
Jakie danie kuchni czarnogórskiej najchętniej byście skosztowali?
Dajcie znać w komentarzach.
0