Druk 3D w kuchni

Druk 3D w kuchni

Druk 3D najczęściej kojarzy nam się z wysoce wyspecjalizowaną technologią, stosowaną tylko przez największe, światowe firmy. Tymczasem jest on wykorzystywany w o wiele szerszej skali, niż mogłoby się wydawać. Co więcej, domowe drukarki 3D dostępne są już w cenie nawet nieprzekraczającej 2000 złotych, a więc takie urządzenie może zagościć także i pod naszym dachem. Co ma to wspólnego z tytułowym drukiem 3D w kuchni? Okazuje się, że przy zastosowaniu odpowiednich materiałów i środków ostrożności drukarka 3D może nam służyć do drukowania wielu obiektów potrzebnych w kuchni. Jakie to obiekty? Czy drukarka 3D może tworzyć także żywność? Jak wygląda wykorzystanie drukarek 3D w kulinariach na świecie?

Zobaczcie sami!

Gdzie szukać inspiracji i projektów do druku 3D?

Chcąc wydrukować dany model w drukarce 3D, można stworzyć samodzielnie projekt w jednym ze specjalnych programów (wśród nich znajdziemy także wersje darmowe, jak 3DCrafter, Art of Illusion, AUTODESK123D) lub też pobrać projekt w pliku .stl, na przykład ze strony thingiverse.com. Znaleźć tu można tysiące projektów do pobrania za darmo.

Akcesoria 3d do kuchni

Drukowanie części zamiennych do sprzętów AGD

Drukarki domowe najchętniej wykorzystywane są do tworzenia gadżetów, figurek czy też uchwytów. Doskonale jednak sprawdzą się także w roli sprzętu do tworzenia części zamiennych urządzeń AGD, w których niekiedy uszkodzenie jednego, małego, plastikowego elementu, uniemożliwia korzystanie z nich. Nie wspominając o tym, że taki element może po prostu dużo kosztować. W takiej sytuacji możliwość zaprojektowania i wydrukowania domową drukarką potrzebnego elementu jest bezcenne.

Foremki i uchwyty, czyli druk 3D w kuchni

Domowa drukarka 3D pozwala na tworzenie ogromnej ilości akcesoriów potrzebnych w kuchni. Wystarczy pobrać plik z podanej wyżej strony, by stworzyć unikalne i oryginalne – a przy tym funkcjonalne – gadżety kuchenne.

Jakie akcesoria można wydrukować na domowej drukarce 3D?

  • Uchwyty na kubki,
  • Foremki do ciastek i ravioli,
  • Foremki do czekoladek,
  • Wyciskarki do soku,
  • Pudełka i pojemniki,
  • Dozowniki (na przykład do płatków kukurydzianych),
  • Separatory do jajek,
  • Miarki,
  • Klipsy do torebek,
  • Wyciskarki do cytrusów.

Jeśli ktoś z Was ma więcej gotówki to może rozważyć druk 3D na zlecenie i wykonać dla siebie unikalne akcesoria kuchenne, które zachwycą każdego gościa.

Domowa produkcja żywności 3D?

Drukowanie żywności na domowej drukarce 3D brzmi futurystycznie, jednak nie jest tak odległe, jak mogłoby się zdawać. Na świecie na przykład istnieją restauracje, w których serwowane są wyłącznie potrawy pochodzące z drukarki 3D. W jednej z takich restauracji (foodink.io), wśród mebli wyprodukowanych metodą 3D, na naczyniach drukowanych metodą 3D, podaje się potrawy – oczywiście stworzone dzięki drukarce 3D.

Smakołyki z drukarki 3D

Obecnie drukuje się żywność jako ciekawostkę, przyciągając wielu amatorów chętnych spróbowania tego futurystycznego jedzenia.

Jakie produkty można wydrukować metodą 3D?

  • Figurki z masy cukrowej,
  • Czekoladki,
  • Naleśniki,
  • Makarony,
  • Żelki,
  • Pizze (także wegańskie, na cieście z kalafiora).

Wyjątkowo efektowne i ekstrawaganckie wydają się też koktajle z wdrukowanymi wzorkami (printadrink.com). Drukarka tworzy tu wewnątrz szklanki z napojem (wodą, sokiem, alkoholem, syropem) wybrany wzór z użyciem naturalnych składników.

Ograniczenia w drukowaniu 3D akcesoriów kuchennych

Nietrudno się domyślić, że zanim będziemy używać swoich domowych drukarek 3D do tworzenia jedzenia, minie jeszcze sporo czasu. Możemy jednak drukować naczynia i przedmioty, które będą miały kontakt z żywnością, choć trzeba tu zachować dużą ostrożność.

Dlaczego?

  1. Obiekty, jakie powstają w najpopularniejszej technologii (FDM), mają prążkowaną powierzchnię, która stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii.
  2. W czasie trwania drukowania na modelu mogą się osadzać lotne związki organiczne, szkodliwe dla naszego zdrowia.
  3. Najczęściej stosowany filament, ABS, nie został przebadany pod kątem bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością.

Jak bezpiecznie drukować akcesoria kuchenne?

Wydrukowane na domowej drukarce 3D akcesoria mogą mieć krótkotrwały kontakt z jedzeniem, o ile będą myte pod bieżącą wodą z użyciem delikatnego środka bakteriobójczego. Obiekty, które mają mieć dłuższy kontakt z żywnością, trzeba drukować z filamentów przeznaczonych do kontaktu z produktami spożywczymi. Drukarka powinna być także wyposażona w dyszę ze stali nierdzewnej. Mosiężne dysze mogą zawierać szkodliwy dla organizmu człowieka ołów.

Drukowanie jedzenia w kosmosie

Już od 2006 roku NASA pracuje nad opracowaniem żywności 3D dla kosmonautów. Produkty wydrukowane w ten sposób mają nie tylko zawierać niezbędne składniki odżywcze. Mają także apetycznie wyglądać.

Żywność 3D dla pacjentów

Drukowanie żywności 3D zwykle uznaje się za przesadne. Dlaczego ktoś miałby drukować produkty, które są przecież dostępne w naturalnych postaciach? Okazuje się jednak, że dla niektórych osób takie jedzenie byłoby zbawieniem. Pacjenci (zwłaszcza starsi) mający problemy z przełykaniem skazani są na jedzenie papek, co jak można się domyślić, na dłuższą metę jest uciążliwe i mało komfortowe. Tymczasem drukarki 3D dają możliwość stworzenia produktów wystarczająco miękkich i delikatnych, a jednocześnie odpowiednio apetycznych.

Druk 3d w kuchni

Mięso 3D

Niezwykle interesujące badania prowadzone są nad stworzeniem takiego filamentu, który pozwoliłby na drukowanie mięsa… to jest obiektu, które do złudzenia przypominałoby mięso z wyglądu, a także konsystencji, zapachu i smaku. Mięso, przy którego produkcji nie ucierpiałoby żadne zwierzę. Jeśli badania nad takim materiałem zakończą się sukcesem, będzie to prawdziwa rewolucja.

Zwiększone możliwości

Dzięki drukarkom 3D prawdopodobnie, w przyszłości, będzie można tworzyć żywność z odżywczych surowców, których obecnie nie da się wyprodukować przy użyciu tradycyjnych metod. Chodzi tu o rzęsę wodną, mikroalgi czy też larwy mącznika młynarka.

Je się także oczami. Jeszcze o zastosowaniu drukarki 3D w kuchni

Drukarki 3D dają zdolnym kucharzom o artystycznym zacięciu ogromne pole do popisu. Tu nie chodzi już tylko o smak. Chodzi o zachwyt w oczach klienta na sam widok potrawy. Drukowanie 3D pozwala na uzyskanie bardzo skomplikowanych, finezyjnych kształtów.